Komunikat dotyczący budowy przyłączy
Zanim wybierzesz wykonawcę przyłącza wodociągowego
i/lub kanalizacyjnego, zadaj mu kilka pytań !
Podpowiadamy, jak w porę zapobiec problemom związanym z wykonaniem przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego. Niestety, zdarzają się firmy, które nie przestrzegają zasad. Konsekwencje zaś ponosi Inwestor.
Zwracamy się więc do Państwa z prośbą o rozsądny wybór firmy wykonawczej. Proszę szczególnie zwracać uwagę na kwestie formalne, prawne i nadzorcze.
Zapytaj wykonawcę!
Pytajcie potencjalnego wykonawcę:
-
Czy powiadomi dział techniczny Gospodarki Komunalnej w Celestynowie o zamiarze wykonania robót budowlano-montażowych – złoży zlecenie kontroli budowy?
-
Czy pobierze kartę budowy ?
-
Czy wystąpi o zajęcie pasa drogowego (o ile jest to niezbędne)?
-
Czy zapewni inwentaryzację geodezyjną?
-
Czy przygotuje kompletną dokumentację powykonawczą, tj.:
- protokół odbioru technicznego,
- mapa inwentaryzacyjna,
- badanie bakteriologiczne wody (próbki muszą być pobrane przez uprawnionego próbkobiorcę-pracownika labolatorium) - w przypadku przyłącza wodociągowego,
- protokół z badania rezystancji instalacji elektrycznej - w przypadku przyłącza kanalizacyjnego na którym zastosowano przydomową przepompownię ścieków.
Spotykamy się z sygnałami od mieszkańców, że niektórzy wykonawcy robót wodociągowo-kanalizacyjnych twierdzą, że są rekomendowani przez Gospodarkę Komunalną w Celestynowie i w ten sposób próbują uzyskać od Państwa zlecenie.
Nie jest to prawda! Gospodarka Komunalna w Celestynowie nie promuje, nie wyróżnia żadnych wykonawców!
Każdy Inwestor ma prawo wybrać dowolną firmę, która wykona na jego zlecenie prace związane z budową przyłącza.
Możemy natomiast zasugerować Państwu, na co zwrócić uwagę, żeby przyłącze było wykonane prawidłowo pod względem technicznym i zgodnie z prawem. Niestety, zdarzają się firmy, które próbują „iść na skróty” po to, by obniżyć koszty. W końcowym rozrachunku „oszczędności” może jednak nie być, a w ich miejsce pojawią się „niespodziewane” wydatki związane m in. z koniecznością zalegalizowania przyłącza.
Jeśli procedury i formalności nie są dopełnione, jesteśmy zmuszeni:
-
Nakazać rozpoczęcie procedur legalizacyjnych polegających na m.in. wykonaniu „odkrywki” przyłącza, wykonania szkiców powykonawczych z rodzajem zastosowanych materiałów i inwentaryzacji geodezyjnej przyłączy.
Koszt ponosi inwestor.
-
Procedura legalizacji przyłącza podlega opłacie zgodnie z cennikiem dodatkowych usług wodociągowych i kanalizacyjnych.
-
Jeśli te wytyczne nie zostaną zrealizowane, rozpoczynamy procedurę zamknięcia przyłącza.
-
Inwestorowi/odbiorcy usług grożą kary za bezumowne korzystanie z usług dostawy wody i/lub odbioru ścieków.
Gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania, prosimy o kontakt z naszymi pracownikami: Dorota Semeniuk tel. 453 036 330, dział Eksploatacyjno-Techniczny tel. 22 789 70 52 wew. 1, 2 lub 7.
Dyrektor
Gospodarki Komunalnej
/-/ mgr Lucyna Komorowska